<  poprzedni

Dobrze urządzona oranżeria może stać się ulubionym pomieszczeniem domowników, wnoszącym powiew świeżości w jesienno-zimową pluchę.

Z kolei w ogrodzie północnym, najciemniejszym, przetrwają jedynie rośliny lubiące cień. Trzeba również pamiętać, że dobierając rośliny do zimowego ogrodu, musimy brać pod uwagę ich upodobania cieplne, zwłaszcza planując aranżację ogrodu zimnego, pozbawionego ogrzewania.

Duże nasłonecznienie charakteryzuje też ogrody wschodnie, które jednak przez część dnia pozostają w cieniu, dzięki czemu są najbardziej uniwersalne pod kątem doboru roślin. W ogrodach zachodnich słońce operuje przede wszystkim po południu, przy czym zimą znacznie łagodniej. O tej porze roku mogą one służyć jako przechowalnia roślin domowych, którym brakuje światła. We wschodniej i zachodniej oranżerii świetnie czują się zwłaszcza filodendrony, paprocie bluszcze.

Ogród zimowy w rękach eksperta

Komfort i bezpieczeństwo

Jakie rośliny sprawdzą się w oranżerii?

Ogród zimowy to świetny sposób na zachowanie bujnej zieleni w domu niezależnie od pory roku. W osobnym pomieszczeniu szczególnie efektownie prezentują się duże okazy o ogromnych liściach, dzięki którym przeszklone przedłużenie domu pozwala poczuć się jak w tropikach. To, jakie rośliny w nim umieścimy, zależy od usytuowania ogrodu. Zaaranżowany od strony południowej latem będzie nasłoneczniony przez niemal całą dobę,dlatego w tym wypadku najlepiej sprawdzą się rośliny ciepłolubne i tropikalne. Warto postawić na różne gatunki fikusów i szeflerów, przepięknie kwitnące oleandry czy wyjątkowo wytrzymałe kordyliny o efektownych, prążkowanych liściach.

Całoroczne użytkowanie wymaga, żeby ogród zimowy był ogrzewany. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest ogrzewanie podłogowe, które minimalizuje straty ciepła i pozwala równomiernie ogrzać całe pomieszczenieDzięki temu będziemy się cieszyć naszą oranżerią niezależnie od panującej aury.

Z myślą o bezpieczeństwie ogrodu zimowego, Drutex stworzył bardzo szeroką ofertę przeszkleń. Znajdziemy wśród nich szyby antywłamaniowe, hartowane, o zwiększonej izolacyjności akustycznej, oraz ornamentowe i przeciwsłoneczne.

Solidny ogród zimowy z dobrą termoizolacją pełni nie tylko funkcje estetyczne, ale też praktyczne, Staje się śluzą, która zimą redukuje odpływ ciepła z domu, a latem kumuluje promienie słoneczne i nie przepuszcza ich dalej, dzięki czemu w pozostałej części  budynku jest chłodniej. Takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie szyb zespolonych o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła.

Decydując się na ogród zimowy warto skorzystać z produktów firm, które mają w ofercie takie rozwiązania. Drutex oferuje oranżerię MB-WG 60, bazującą na systemie termicznie izolowanych profili, które wpuszczają do ogrodu maksymalną ilość światła niezbędną do prawidłowego wzrostu roślin. Dużą zaletą wspomnianego systemu jest możliwość ukształtowania konstrukcji zgodnie z upodobaniami, nie tylko w klasyczną kostkę, ale też w wielobok z opadającym dachem złożony z wielu tafli. Barwę profili można dopasować do koloru tynku lub wybrać je na zasadzie kontrastu z ponad 200 opcji kolorystycznych..

Oranżeria może być dodatkowym salonem lub jego naturalnym przedłużeniem, a w słoneczne, zimowe dni pozwoli poczuć namiastkę lata. Naturalnym miejscem na zaaranżowanie jej jest własny ogródek – najlepiej, gdy można do niego przejść bezpośrednio z oranżerii. Powody takiego rozwiązania są oczywiście praktyczne, ale też estetyczne. W końcu nie chcemy, by z oranżerii rozciągał się widok na ulicę czy płot sąsiada.

Zimą bujną roślinność na zewnątrz przykrywa biały puch, ale właściciele domów nie muszą z niej rezygnować. Część ogrodu można przeznaczyć na oranżerię, która przy okazji stanie się dodatkową użytkową częścią domu. O czym należy pamiętać planując taką inwestycję?

10 podstawowych zasad na upalne dni

Przeczytaj

Upały dają się we znaki. W tym roku lato nas rozpieszcza wysokimi, prawie afrykańskimi temperaturami.

______________________________________________

Bezpieczny pokój dla dziecka trzeba urządzać z głową!
Jak wybrać okna do pokoju dziecka?

następny >

Urbanizacja

Przeczytaj

Urbanizacja popycha coraz więcej ludzi na całym świecie ze wsi do ciągle rosnących skupisk miejskich.

______________________________________________

PORADY

Modne wyjście na taras idealne nie tylko latem!

Przeczytaj

Taras doceniamy szczególnie latem, gdy stanowi on przedłużenie dziennej strefy i gdy zostanie odpowiednio połączony z wnętrzem.

_______________________

 

_______________________

CONCEPTART OKNA I DRZWI

Ogród zimowy: zieleń przez cały rok

_____________________________

Zobacz także

_____________________________

CONCEPTART OKNA I DRZWI