<  poprzedni

Domowa automatyka

Sprawne zarządzanie domowym ciepłem w okresie grzewczym wymaga też konsekwencji w przestrzeganiu zasad energooszczędności. Jeśli w jednym z pomieszczeń dokładnie zamkniemy i zasłonimy okna, a w innym pozostawimy je otwarte, ciepło tak czy inaczej ucieknie, co odbije się na rachunkach. Zwłaszcza w dużym domu często nie kontrolujemy tego, w jakiej pozycji okna bądź rolety znajdują się w danym momencie, dlatego warto rozważyć automatyzację tego procesu. Można to zrobić instalując stolarkę wyposażoną w system TaHoma Somfy, który umożliwia kontrolę drzwi, okien i rolet za pośrednictwem smartfona, tabletu lub komputera. Dzięki niemu możemy dokładnie zaprogramować czas ich otwarcia i zamknięcia oraz kontrolować położenie rolet czy okien w danej chwili i z dowolnego miejsca. System można zintegrować także z innymi urządzeniami domowymi funkcjonującymi w technologii io-homecontrol.

Chcesz oszczędzić? Załóż rolety

W uniknięciu strat ciepła w okresie grzewczym pomaga także instalacja rolet zewnętrznych, stanowiących dodatkową barierę dla niskich temperatur. W przestrzeni między szybą a roletą zbiera się ciepłe powietrze, będące dodatkowym buforem, który zmniejsza przenikanie zimna do wnętrza i ucieczkę ciepła na zewnątrz. Planując instalację rolet warto wybrać te  od sprawdzonego producenta, wykonane z materiałów wysokiej jakości Można dodatkowo zainwestować w rolety sterowane za pomocą pilota, tableta lub smartfona, co zwiększy komfort użytkowania.

Zadbaj o solidne okucia

Okna są jednymi z najważniejszych elementów domu, ponieważ raz zainstalowane służą nam przez długie lata. Warto więc zainwestować większą kwotę w solidne, energooszczędne i szczelne modele, mając na uwadze przyszłe oszczędności oraz zdrowie i wygodę wszystkich domowników czasie zimy .

Właściwa termoregulacja zależy także od okuć. Najlepiej wybierać okna, których okucia zostały wyposażone w mikrowentylację w rozwórce. Oznacza to, że zimą nie musimy otwierać okien, żeby zapewnić dostęp powietrza do wnętrz, co  przy okazji pozwala zminimalizować przenikanie brudnych pyłów. To rozwiązanie dodatkowo redukuje straty ciepła wynikające z wymiany powietrza.

Współczynnik przenikania ciepła

Ich wartość jest uzależniona między innymi od przenikania ciepła przez szyby i ramy oraz ich całkowitej powierzchni. Im niższy jest wskaźnik Uw, tym mniej ciepła okno przepuści na zewnątrz. Przykładem okien o minimalnej przenikalności są modele z serii Drutex IGLO, w przypadku których  ten wskaźnik może wynosić zaledwie 0,6 W/(m2K), przy czym jego wartość zależy od ich wielkości. Okna Drutex IGLO wyposażono także w pakiety szybowe z powłokami niskoemisyjnymi, co dodatkowo zwiększa ich efektywność w dziedzinie zatrzymywania energii.

Dobre uszczelki to podstawa

O szczelności okien informuje nas  klasa przepuszczalności powietrza, podana w opisie ich właściwości. Tak dobre parametry udało się osiągnąć dzięki optymalnej budowie profilu oraz innowacyjnemu uszczelnieniu związanemu z zastosowaniem uszczelek wykonanych ze spienionej pianki typu EPDM bazującej na naturalnym kauczuku. Uszczelki tego rodzaju świetnie znoszą zmienne warunki atmosferyczne, od deszczu i mrozu po upały, gwarantując trwałość w bardzo szerokim zakresie temperatur od -40 do ponad 100 stopni Celsjusza.

Nieszczelne okna mogą skutkować utratą nawet 30 proc. energii, a co za tym idzie znacznie wyższymi rachunkami w sezonie grzewczym. W obliczu coraz większych problemów ze smogiem, ich szczelność to nie tylko kwestia oszczędności, ale także zdrowia. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze okien, by w czasie mrozów cieszyć się nie tylko komfortem w domowym zaciszu, ale również niższymi rachunkami i czystym powietrzem.

10 podstawowych zasad na upalne dni

Przeczytaj

Upały dają się we znaki. W tym roku lato nas rozpieszcza wysokimi, prawie afrykańskimi temperaturami.

______________________________________________

Trendy w designie okien
Łatwe sposoby na optyczne powiększenie mieszkania

następny >

Urbanizacja

Przeczytaj

Urbanizacja popycha coraz więcej ludzi na całym świecie ze wsi do ciągle rosnących skupisk miejskich.

______________________________________________

PORADY

Modne wyjście na taras idealne nie tylko latem!

Przeczytaj

Taras doceniamy szczególnie latem, gdy stanowi on przedłużenie dziennej strefy i gdy zostanie odpowiednio połączony z wnętrzem.

_______________________

 

_______________________

CONCEPTART OKNA I DRZWI

Właściwe okna to sposób na zimowe oszczędności

_____________________________

Zobacz także

_____________________________

CONCEPTART OKNA I DRZWI