Odpowiednie okna skutecznie pomagają w walce ze smogiem

<  poprzedni

Nie zapominajmy o okuciach

- Nasze okna są wyposażone w wysokiej jakości okucia Maco Multi Matic KS, które zapewniają wysoki poziom funkcjonalności i bezpieczeństwa. Okucia te umożliwiają również lepszą wentylację dzięki dodatkowej pozycji uchylnej służącej jako tzw. „przewietrzanie szczelinowe”. Zintegrowana funkcja mikrowentylacji pozwala na prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, przy ograniczeniu strat ciepła zimą - dodaje Mirosław Furtan.

Przygotowując okna przed zimą bardzo ważna jest również weryfikacja stanu technicznego okien. Należy dokładnie sprawdzić, czy działają bez zarzutu, czy np. nie ma problemów z ich otwieraniem i zamykaniem. Podstawowe regulacje i skorygowanie drobnych nieprawidłowości w działaniu można wykonać samodzielnie. Jeśli występują kłopoty związane ze szczelnością, ważne żeby wyregulować okucia zgodnie z instrukcją producenta. Elementy ruchome okuć oraz miejsca ich współpracy należy oczyścić i nasmarować przeznaczonym do tego olejem. Do czyszczenia i pielęgnacji okuć należy stosować tylko przeznaczone do tego celu środki, czyli takie które nie wpływają na powłoki antykorozyjne okuć.

Wysokiej jakości okucia to gwarancja świetnej funkcjonalności, ale również szczelności naszych okien zimą. Dlatego ważne jest dbanie o ich właściwy stan. Okucia to nie tylko bezpieczeństwo, ale również szczelność, która zimą jest szczególnie ważne. Niemniej nawet dla najwyższej jakości okien z najlepszymi okuciami, czas i temperatura przy myciu okien nie jest obojętna. Przy niskiej temperaturze woda pozostająca na elementach metalowych może działać niekorzystnie na ich kondycję w przyszłości.

Czyste okna mają kilka zalet: piękno i więcej światła, którego nie przysłaniają 

Konserwacja uszczelek

Zimą uszczelki przechodzą najtrudniejszy test. Jeśli są uszkodzone to możemy być narażeni na straty ciepła oraz parowanie okien. Zimą uszczelki są także najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dlatego ich prawidłowa konserwacja jest bardzo ważna. W tym celu wystarczy nanieść na powierzchnię uszczelki odpowiedni środek zabezpieczający chroniący przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegający ich przymarzaniu do profili w okresie zimowym. Wymagania te spełniają odpowiednie preparaty oparte na żywicach silikonowych. Jeśli takimi nie dysponujemy najlepiej wykorzystać wazelinę techniczną lub smar silikonowy.

Czystość to podstawa

- Uszczelki, to jeden z elementów okna decydujący o jego własnościach energooszczędnych. W produktach DRUTEX wykorzystujemy wyłącznie uszczelnienie EPDM, które produkowane są na bazie naturalnego kauczuku zapewniającego wysoką trwałość i szczelność. Głównymi zaletami tych uszczelek jest odporność na starzenie i zmienne warunki atmosferyczne, w tym na niskie i wysokie temperatury. Dodatkowo uszczelki te są odporne na działanie innych czynników atmosferycznych, jak m.in. promieniowanie UV, wilgoć, para wodna, ciepło i gwarantują elastyczność i długotrwałą szczelność przy dużych amplitudach temperatury (od -40 °C do +100 °C – mówi Mirosław Furtan, dyrektor ds. produkcji DRUTEX S.A.

Nawet najlepsze okna, jeśli nie są odpowiednio konserwowane, z biegiem czasu mogą stracić swoje właściwości. Dlatego ważna jest właściwa dbałość o poszczególne elementy. Najlepiej przyjrzeć się oknom w trakcie ich czyszczenia. Podczas mycia należy zadbać zarówno o szyby jak i ramy oraz klamki. Należy jednak pamiętać, aby nie myć okien, gdy na zewnątrz jest zbyt zimno ani przy zbyt silnym słońcu, bo będziemy zmagać się ze smugami. Ich powodem są zbyt szybko wysychające lub marznące środki. Myjąc okna należy stosować odpowiednie środki, które nie zawierają rozpuszczalników, środków ściernych, ani innych agresywnych substancji chemicznych. Środki te mogą uszkodzić okno. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie tradycyjny płyn do mycia szyb lub popularny płyn do mycia naczyń

Przedświąteczne przygotowania warto rozpocząć porządkami, w tym myciem okien i ich właściwą konserwacją przed zimą. Tym bardziej, że utrzymanie stolarki okiennej we właściwym stanie nie jest skomplikowane, a przynosi wiele korzyści – także finansowych.

Jeśli chcemy przedłużyć żywotność i dobry wygląd stolarki nie wystarczy wyłącznie dbałość o czystość okien. Należy je także właściwie konserwować. Do tych zabiegów należy konserwacja uszczelek oraz smarowanie zawiasów i okuć.

10 podstawowych zasad na upalne dni

Przeczytaj

Upały dają się we znaki. W tym roku lato nas rozpieszcza wysokimi, prawie afrykańskimi temperaturami.

______________________________________________

Energooszczędność zaczyna się od szyby.

następny >

Urbanizacja

Przeczytaj

Urbanizacja popycha coraz więcej ludzi na całym świecie ze wsi do ciągle rosnących skupisk miejskich.

______________________________________________

PORADY

Modne wyjście na taras idealne nie tylko latem!

Przeczytaj

Taras doceniamy szczególnie latem, gdy stanowi on przedłużenie dziennej strefy i gdy zostanie odpowiednio połączony z wnętrzem.

_______________________

 

_______________________

CONCEPTART OKNA I DRZWI

Przedświąteczna konserwacja okien

_____________________________

Zobacz także

_____________________________

CONCEPTART OKNA I DRZWI