Jaki zastosowano rodzaj okuć?

* Dane Krajowej Agencji Poszanowania Energii

Jeśli oglądamy interesujące nas mieszkanie lub dom, oceńmy okna pod względem technicznym. Warto sprawdzić czy działają bez zarzutu, a przede wszystkim czy nie ma problemów z ich otwieraniem i zamykaniem.

Markowe okucia poprawiają funkcjonalność, bezpieczeństwo i szczelność stolarki okiennej, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym. Produkty marki DRUTEX wyposażone są w okucia Maco Multi Matic KS, które posiadają są m.in. w dwa zaczepy antywyważeniowe oraz blokadę błędnego położenia klamki. Taka konstrukcja okuć utrudnia włamanie, znacznie podnosząc poziom bezpieczeństwa. Ponadto okno wyposażone jest w podnośnik skrzydła, co znacznie ułatwia jego zamykanie.

Oceńmy kwestie techniczne

Przyjrzyjmy się dokładnie temu, jak okna są zamontowane. Warto posłużyć się poziomicą i dokładnie sprawdzić, czy jest zachowany poziom i pion. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego konieczne jest także zweryfikowanie tego, jak wygląda stan uszczelek w oknach. Firma Drutex stosuje w swoich oknach innowacyjny system uszczelnienia wykonany z EPDM, bazujący na naturalnym kauczuku. Uszczelki tego rodzaju świetnie znoszą zmienne warunki atmosferyczne gwarantując trwałość i wysoką jakość w długim okresie czasu. W przypadku okien z PVC warto ponadto zweryfikować stan okleiny - czy się nie odkleja i nie zmienia koloru.

Ile komór mają pakiety szybowe w naszych oknach?

Koniecznie sprawdźmy z ilu komór składają się pakiety szybowe w oknach zamontowanych w mieszkaniu, które nas interesuje. Jeśli zamierzamy kupić mieszkanie od dewelopera, to już na wstępnym etapie inwestycji możemy zapytać o tę kwestię. Jeśli kupujemy nieruchomość z „drugiej ręki”, to możemy to sprawdzić samemu. Jest to o tyle istotne, że ilość komór ma istotny wpływ na energooszczędność i minimalizowane strat ciepła w mieszkaniu. Nieszczelne okna mogą skutkować utratą nawet 35 proc. energii*, a co za tym idzie znacznie wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Im więcej komór składa się na pakiet szybowy w zamontowanym oknie, tym mniejsze koszty ogrzewania nieruchomości poniesiemy w sezonie grzewczym.

Zapytaj o producenta

Decydując się na zakup domu lub mieszkania warto sprawdzić jakość zainstalowanych okien. Liczy się nie tylko izolacja termiczna, ale również jakość materiałów i renoma producenta.

- Nasza firma działa na rynku od ok. 35 lat i obecnie jest marką znaną zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jesteśmy producentem najwyższej jakości stolarki - produkujemy okna od A do Z. Od 1994 samodzielnie produkujemy szyby zespolone, a w 2007 roku rozpoczęliśmy produkcję własnych profili z PVC. Wszystkie są wykonane z materiału pierwotnego i to w najwyższej klasie A. To pozwala zachować najwyższą jakość naszych okien, gwarantując nie tylko uzyskanie oczekiwanych parametrów w zakresie energooszczędności, ale także wieloletnią trwałość  – powiedział Mirosław Furtan, dyrektor ds. produkcji Drutex S.A.

Oceniając okna w nieruchomości, powinniśmy zapytać o ich producenta. Kluczowa jest nie tylko jego renoma, ale także doświadczenie w produkcji okien. Przy oknach z PCV ważne jest także, czy firma sama produkuje profile oraz to, w jakiej klasie są one wykonane. Pytajmy o certyfikaty i atesty, a także dopuszczenia techniczne potwierdzające, że parametry  deklarowane przez producenta są zgodne z rzeczywistością. Takie informacje są zawarte w świadectwie energetycznym budynku, a powinien nam je przedstawić każdy sprzedawca mieszkania czy domu na rynku pierwotnym.

Okna to jeden z ważniejszych elementów każdego domu. Dlatego decydując się na zakup nieruchomości, niezależnie czy z rynku wtórnego, czy pierwotnego, zweryfikujmy stolarkę okienną. Pamiętajmy o dwóch podstawowych zasadach: okno ma być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim ma chronić nasze mieszkanie przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie parametry spełnia. O co powinieneś zapytać sprzedającego lub dewelopera przed podjęciem ostatecznej decyzji?

10 podstawowych zasad na upalne dni

Przeczytaj

Upały dają się we znaki. W tym roku lato nas rozpieszcza wysokimi, prawie afrykańskimi temperaturami.

______________________________________________

Odpowiednie okna skutecznie pomagają w walce ze smogiem

następny >

Urbanizacja

Przeczytaj

Urbanizacja popycha coraz więcej ludzi na całym świecie ze wsi do ciągle rosnących skupisk miejskich.

______________________________________________

PORADY

Rolety zewnętrzne sposobem na zatrzymanie ciepła

<  poprzedni

Modne wyjście na taras idealne nie tylko latem!

Przeczytaj

Taras doceniamy szczególnie latem, gdy stanowi on przedłużenie dziennej strefy i gdy zostanie odpowiednio połączony z wnętrzem.

_______________________

 

_______________________

CONCEPTART OKNA I DRZWI

Ocena okien w nieruchomości, którą chcemy kupić

_____________________________

Zobacz także

_____________________________

CONCEPTART OKNA I DRZWI