4.    Wykorzystaj wyobraźnię dziecka

Do Świąt zostało jeszcze sporo czasu, a zatem do dzieła!

Wesołych i kolorowych Świąt i magicznych widoków zza okna.

Jeśli w domu są dzieci, warto skorzystać z ich nieszablonowych pomysłów. Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, a świąteczne aranżacje na pewno zaskoczą. W tym wypadku jednak należy najpierw sprawdzić czy okno wyposażone jest w klamkę z kluczykiem lub na przycisk, żeby dziecko nie miało możliwości jego otwarcia. To dla nas komfort w zakresie bezpieczeństwa, na którym nie warto oszczędzać, więc każdy odpowiedzialny rodzic powinien o tym pomyśleć. – radzi Adam Leik z firmy DRUTEX.  W okresie bożonarodzeniowym bez problemu w sklepach można znaleźć tak zwany sztuczny śnieg. Angażując jednak dzieci i wycinając z papieru wzory możemy sami stworzyć w oknie wyjątkową kompozycję. Często przed świętami dzieci przynoszą ze szkół i przedszkoli własnoręcznie przygotowane ozdoby. Wszyscy pamiętamy jak się robi sztuczny śnieg z bibułki. Niezapomnianym wydarzeniem dla naszych milusińskich będzie włączenie ich rękodzieł do dekoracji. Albo… farbki w dłoń i do dzieła. Farby bardzo łatwo da się wyczyścić z okien po świętach, więc warto dać dziecku pole do popisu. Tak stworzone kompozycje będą świetną ozdobą naszego domu.

Dzięki tym kilku prostym trikom nasz dom będzie wyjątkowy, a świąteczną atmosferę będzie zapewniał kolor, lśniące lampki, wzory, a nie tylko zapach domowych wypieków.

3.    Rozświetl okna na święta!

Aby aranżacja okna na święta nabrała wyjątkowego charakteru i pięknie lśniła doskonałym rozwiązaniem są również zapalone świece lub migoczące lampki. Wcale nie mówimy tu o iluminacjach niczym z amerykańskich seriali telewizyjnych – pełnych przepychu, mieniących się w każdym zakątku domu. Do wyboru mamy różne kształty i kolory lampek. Wśród nich znajdziemy dzwonki, mikołaje czy gwiazdy betlejemskie! Są ogólnodostępne, a ich ceny zaczynają się od kilku złotych. Trzeba pamiętać, że najlepszy  efekt uzyskamy oświetlając w ten sposób duże okna, które będą wyróżniały się wśród zimowego krajobrazu. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Mrugające lampki czy zbyt duża liczba żarówek mogą nam przeszkadzać, a nawet utrudniać zaśnięcie. Podobnie z  lampkami z pozytywką, z których wydobywają się świąteczne piosenki. Ich włączanie i wyłączanie może być uciążliwe. To tylko szczegół, ale trzeba o tym pamiętać, żeby zachować czar świąt. Innym pomysłem jest postawienie na parapecie świecznika adwentowego. Taka dekoracja okna będzie cieszyła oko nie tylko domowników, ale i przechodniów.

2.    Zrób to sam

Nie jest tajemnicą, że najpiękniejsze i największe znaczenie mają dla nas te ozdoby świąteczne, które wykonamy sami! Dlatego, zapomnijmy o mrugających girlandach w formie Mikołaja. Te dostępne są od ręki w każdym sklepie. Warto zrobić coś samemu i wcale nie trzeba do tego wielkich zdolności plastycznych! Piękną dekorację okna możemy stworzyć kładąc na parapecie białą tkaninę albo pióra, które będą imitować śnieg. Na tym wystarczy ustawić białe świece w doniczkach albo gałązki świerku, co doda oknom uroku. Innym świetnym pomysłem jest wykorzystanie zebranych w lesie, wysuszonych, pomalowanych farbami, a następnie nawleczonych na sznurek szyszek, które udekorowane w ten sposób świetnie prezentują się w oknach. Świątecznego uroku dodadzą także własnoręcznie robione papierowe girlandy albo zwykłe bombki zawieszone na kilkumetrowych kolorowych wstążkach.

1.    Czyste okna

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, magiczny, niezwykły. Dla większości z nas kojarzy się z radością, rodzinną atmosferą, zapachem pierników, nutą świątecznych przysmaków czy kolędowaniem. Dlatego w większości domów zaczyna się właśnie przedświąteczna bieganina, zakupy, porządki. To czas dekorowania domu, świątecznych iluminacji, wyścig na piękne drzewka, udekorowane stoły. To coraz częściej również czas, kiedy poza tradycyjną zieloną, pachnącą choinką stroimy także okna. Co ciekawe, tradycja strojenia okien jest starsza niż ubieranie choinki na Święta, bo dzięki temu już z zewnątrz mieszkanie, czy dom wyglądają wspaniale.

<  poprzedni

Jak jednak sprawić, aby nasze okna mieniły się pięknymi kompozycjami nie spędzając nad tworzeniem dekoracji wielu godzin i nie wydając na świąteczne ozdoby znacznego budżetu? Nic bardziej prostszego. Warto sprawdzić kilka prostych inspiracji, żeby przyozdabianie okien było świetną zabawą dla całej rodziny.

Przyjmuje się, że najzdrowsza dla człowieka jest temperatura pomiędzy 18 a 21°C. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na różne przeznaczenie pomieszczeń w domu, można utrzymywać w nich różne temperatury. Salon i pokój dzienny mogą mieć ok. 20-21°C, cieplej powinno być w łazience – ok. 22-24°C, chłodniej zaś w sypialni i kuchni. Idealna temperatura dla garażu to 6°C, a dla pomieszczeń gospodarczych 12-14°C. Obowiązuje jednak zasada: różnica temperatur w pomieszczeniach domowych (pokoje, kuchnia) nie powinna przekraczać 8°C. W ciepłe dni, bez klimatyzacji w domu, co w przypadku naszego klimatu nie jest standardem, ciężko jest zadbać o to, by w każdym pomieszczeniu panowała optymalna temperatura. Niekiedy trudno zapanować przed przegrzaniem pomieszczeń, a nagrzane pokoje nie wpływają dobrze na nasz temperament i samopoczucie.

10 podstawowych zasad na upalne dni

Przeczytaj

Upały dają się we znaki. W tym roku lato nas rozpieszcza wysokimi, prawie afrykańskimi temperaturami.

______________________________________________

IGLO ENERGY – okna luksusowe z najwyższej półki
Zaproś wiosnę do domu

następny >

Urbanizacja

Przeczytaj

Urbanizacja popycha coraz więcej ludzi na całym świecie ze wsi do ciągle rosnących skupisk miejskich.

______________________________________________

PORADY

Modne wyjście na taras idealne nie tylko latem!

Przeczytaj

Taras doceniamy szczególnie latem, gdy stanowi on przedłużenie dziennej strefy i gdy zostanie odpowiednio połączony z wnętrzem.

_______________________

 

_______________________

CONCEPTART OKNA I DRZWI

Okna w świątecznym wydaniu!

_____________________________

Zobacz także

_____________________________

CONCEPTART OKNA I DRZWI